top of page
Blog: Blog2

Gerçekler vs Hayaller ?

Updated: Jan 9

Bize bir hayat bahşedildi fakat yanında hiçbir yol haritası ve kullanım klavuzu verilmedi. Kendi hikayemizi yazmak için boş sayfalarla baş başa kaldık.


Nasıl ilerlersek ilerleyelim ömrümüzden yıllar geçiyor. Ne yaparsak yapalım bu hareketliliğe ayak uydurmak zorundayız. Bazen koşmak zorunda kalırız, diğer zamanlarda dinlenmemiz gerekir.


 


Her bir tarifte belirli bileşene belli bir miktarda ihtiyaç vardır. En iyi sonucu elde edebilmek için belli bir denge gerekiyor. Ruhumun ihtiyacı olan tarifi biliyor muyum? Yoksa başkalarının benim yemeğime sos koymasına ya da istediği gibi pişirmesine izin mi veriyorum? Kontrol bende mi başkalarında mı?İş, güç, ağır sorumluluklar, başka hayatlar, yüzlerce manipülatif bilgi, kafa karıştırmak için gayet yeterli. Bu sebeple bir durmak ve bazı durumları resetlemeye ihtiyacımız var.


 


Geçen yılın sana verdiği hangi deneyimlerden ders çıkardın? Neler öğrendin?

Ne kadar pratik yaparsak hayatın bize sunduğu ve açtığı kapıları görme şansımız olur. Kimse gözleri açık doğmadı her şey zamanla iyileşti.
 


Hadi gel, şimdi bir liste yapalım. Hayallerin ve gerçeklerin arasındaki bağı güçlendirelim.

Bir kağıdın ortasına adını yaz, çembere al.


  1. Sol tarafına tüm gerçeklerini listele, memnun oldukların ve olmadıkların ne varsa 20-25 adet yaz.

  2. Sağ tarafına ise hayallerini, 20-25 adet yaz. Aklında ne var ise.

  3. Son olarak renkli bir kalem al. Sol sütunda seni tatmin ve mutlu etmiş olan ne varsa altını çiz. :) kendini takdir et.

  4. Hayallerinin olduğu sağ sütünu ise numaralandır. En olabilecek yakın hayalinden en uzağa doğru çiz.

  5. Sağ sütunda sıralamada ilk beşi daire içine al. İşte odaklanman gereken şeyler bu listede.


Renkli kalem ile çizdiklerin iyi olmana destek olacak seni en yakınen temsil eden şeyler. Hedeflerin kendiliğinden ortaya çıkacak. Bu sonuca göre planlama yapma sırası sende.


Artık motivasyonunun kendinde olduğunu fark ettin.


Kendine iyi bak,


Benan,

0 comments

Commenti


bottom of page