top of page
Blog: Blog2

Kişisel önceliklerin nedir?

Updated: Mar 9, 2022

21yy hayallerin çağı diyebilir miyiz? Peki sen nerdesin?

Hayal kuran mı? Hayallerini aksiyona geçiren mi? Olduğu yerde kalan mı?


3 ana başlık hayat yolumuzu belirliyor.

Birey, topluluk ya da çekirdek ailesinde sürekli yargılayıcı ve tatminsiz ortamda kalmışsa; hayata benzer noktalardan bakacağı yüksek olasılıktır. Dolayısılyla her davranış ardında bir hikaye vardır.

Çoğunlukla kendi küçük dünyamıza o kadar odaklanıyoruz ki her bir farklı kişiyi kendimiz gibi düşünüyoruz. Bu sebeple çok fazla çatışma yaşar ya da kendi ufak dünyamıza, yani konfor alnımıza mahkum olabiliriz.Aksiyon almak öncelikle açık görüşlü olmaktan geçiyor. Eğer kaygılarımızı da kontrol altına alabilirsek yollar açılmaya başlar. Çok insan tanımak, anlamak ve sonra kendine öz bir yeni alan oluşturmak önemlidir.

Önce büyüyor sonra küçülüyoruz.

Sadece hayal kurup bunun fantezi içinde yaşamak kendi potansiyelinizi orataya çıkarmaktan alıkoyar. Ya da konfor alanı içinde küçük dünyanızda hapsolmak, dışarıdan korkmak, benim hakkımda ne düşünüyorlar kaygısını yenememek aynı şekilde gerçek potansiyeliniz ortaya çıkarmayı engeller.Şimdi kendinize sorun kişisel gelişim sizin için ne anlama geliyor?


Daha iyi bir geleceği tasarlarken, yapılan planda kendini aşmak üzerine odaklandığında zaman içindeki değişimi farkedersin. Şimdiden memnun değilsen, ilk başlayacağın yer kendin olmalıdır. Kişisel gelişimine katkı sağlayacak planlar yapmalısın. Ertelememelisin. Hayal etmek geleceği arzulamak güzeldir, aksiyona geçilmediği takdirde bir süre sonra aynı döngüde bir hayal kırıklığı olarak kalır. Hayal kırıklığı ise hüznü getirir.
Güzel bir söz var "Sen hüzünlüsün diye dünya durup sana yol vermeyecek."

Doğan Cüceloğlu.


Kendin için aksiyon aldığın bir yıl olmasını dilerim.


Benan, 

0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page