top of page
Blog: Blog2

Renkler ne anlama geliyor?

Updated: Oct 10, 2020

Renk olmasaydı hayatımızın şimdikinden çok farklı olacağı kesindi. Herhangi bir anlam yüklemeye de gerek duymayacaktık. Bizler rengi, ilk doğa da gördük sonra hayatlarımıza adapte ettik. Şuan her kullandığımız materyalin seçilmiş bir rengi var. Peki ya neden bazı renklere çok düşkünüz, bazılarını hiç kullanmıyoruz?

Bu yazıyı okuduktan sonra günlük hayatınızdaki renk tercihlerinizi değerlendirmeye başlayacağınızı düşünüyorum.


Lacivert: Kişinin üçüncü gözünün (içgörü) açılmasına yardımcı olur. Bilincin daha derin seviyelerine ulaşmanıza yardımcı olan, iç gözlem ve meditasyon zamanlarında derin konsantrasyonu artırır. Lacivert,“Yeni Çağ” ile ilgili bir renktir.  Normal duyuların ötesinde, algının büyük güçleriyle birlikte görmek için zihni yüksek düzeyde kullanma yeteneğini temsil eder.

Lüks markaların sıklıkla kullandığı, özellikle klasik giyimin vazgeçilmezleri arasındadır. Lacivert konusunda ustalaşmış markalar; Ralph Lauren, Zegna, Cos, Armani, Herno, Beymen Collection, Canali.


Beyaz: Psikolojisi için şöyle tanımlanabilir: Saflık, duruluk, masumiyet, bütüncüllük, tamlık. Beyaz giymeyi sevenler daha cesur ve özgüvenli olurlar. Günlük hayatınızda enerjinizi düşük hissettiğiniz zaman beyaz giymek ilaç gibi gelicektir. Bedeninizi aydınlatmakta ışık etkisi yaratır. Taş rengi, Kemik rengi beyazın tonları olarak giyimde en prestijli renkler kategorisinde yer alır.


Siyah: Otorite, resmiyet ve bürokrasiyi çağrıştırsa da bir çok karkarterin kullandığı bir renktir. Ortamda hiç ışık bulunmadığında hiçbir ışık yansıtılamadığında siyah ortaya çıkar. Karanlığın rengi olduğu için biraz daha karamsar, net duruş sergilemek, duyguları gizlemek isteyen kişilerin tercihidir. Gizemin ve korumacılığın rengidir.


Kahverengi: Güvende hissetmenin, korumacılığın ve zenginliğin rengidir.  Kahverengi ve anlamı denince kararlılık, ciddi, toprak rengi akla gelir. Enerjiyi emici etkisi de vardır.

Her markanın kavrengi ürünleri giyilmez, lüks markaların bu konuda özel ve meşekatli laboratuvar çalışmaları bulunur. En güzel tonları vizon, kamel , deve tüyü renkleridir. bu rengi en iyi çalışan markalar; Ralph Lauren, John Varvatos, All saints, Brunello Cuccinelli, Zegna, Cornelliani, Loro Piana.


Gri: Siyaha yaklaştıkça daha dramatik ve gizemli görünürken, beyaza veya gümüş rengine yaklaştıkça aydınlatıcı ve canlı olur. Hem hareketsiz ve hem duygusuz olan gri, sağlam ve istikrarlıdır; kaotik bir dünyada rahatlama, sakinleşme ve rahatlama hissi yaratır. Griyi her marka üretemez, lüks markaların üzerine çalıştığı özel bir renktir.

tüm renklerin karışımı diyebiliriz. Griyi temsil eden markalar; Brunello Cuccinelli, John Varvatos, Calvin Klein, Tom ford, American Vintage.


Haki: Özellikle askeri üniformaların araziye göre renk tonunu ayarlayan mat renktir. Doğayla bütünleşik ve dengeleyicidir. Yeşil rengin mat bir tonudur haki. Her ten rengine uyum sağlar. Herkesin dolabında olması gereken bir renktir.

Haki renginde iyi olan markalar; Ralph Lauren, Herno, All saints.


Kırmızı: Enerji dolu tutku ve aksiyonun rengidir. Kırmızı renk, fiziksel ihtiyaçlarımızla ve hayatta kalma isteğimizle ilişkili sıcak ve pozitif bir renktir. Güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahiptir. Uyarıcıdır, dikkat çekmek için kullanılır. Şiddeti de temsil eder.

Giyimde tamamen kırmızı tercih edilmez, özel bir davet ödül töreni gibi alanlarda iddialı görünmek için kullanılabilir.

Kırmızı özellikle spor giyiminde tercih edilmeli. Günlük hayatımızda çok zor kombinlenen ve yeri olmayan bir detay rengidir.


 

Kendinizi ya da bir başkasını analiz ederken, şu ihtimalleri de gözden geçirebilirsiniz;

  • En sevdiği renk kırmızı olduğu için kırmızı renk elbise giymiş olabilir.

  • Bir şekilde harekete geçmeye hazır olabilir.

  • O gün ne yapacakları konusunda tutkulu olabilir.

  • O gün, bilinçli ya da bilinçsiz bir öfke nöbeti gelmiş olabilir.

  • Kendilerini sinirlendiren bir şeyler olabilir.

0 comments

Comments


bottom of page