top of page
Blog: Blog2

Brunello Cuccinelli

Updated: Nov 25, 2021

Tutkulu hikayesi ilham verici bir karakter. Kendi adı ile oluşturduğu markası, günümüzün en değerli ve zamansız giyim anlayışına sahip sayılı lüks giyim markalarından birisi. Kaşmir kazakları ile tanınan marka bundan çok daha fazlasına sahip.


Brunello Cucinelli Eylül 1953 Castel Rigone'da doğdu. Kendi adını taşıyan İtalya markası Brunello Cucinelli'nin genel müdürü. Kendisini "filozof-tasarımcı" olarak tanımlıyor. Her yıl gelirinin %20'sini kendi kurduğu vakfa bağışlıyor. Beni çok etkileyen hayat hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

İtalya'nın Perugia bölgesinde kırsal bir toplulukta doğan Cucinelli, elektiriği ve akan suyu olmayan bir evde büyüyor.
brunello cuccinelli hayatı
"Karım Federica, Solomeo'da doğdu. 1978'de, evlenmek üzere nişanlandığımızda, içimde ikinci bir aşk filizlendi, onun güzel köyüne olan tutkum. Federica köyde küçük bir giyim mağazası işletiyordu ve burada bir triko işine girme fikriyle karşılaştım."

Bugüne baktığımızda Cucinelli'nin hayatı için daha büyük planları varmış. 1977'de memleketine yakın küçük bir atölyede boyalı kaşmir yapmaya başlıyor. Kendi adı ile şekillenen moda markası Brunello Cucinelli'yi 1978'de sadece 500 Euro ile kurmuş. Cucinelli, doğrudan üreticilerden kaşmir satın almak için her yıl Moğolistan dağlarına şahsen seyahat etmeye başlıyor. Sıkı çalışma ve tutkuyla, işini küçük mütevazi bir şirketten küresel bir kuruluşa taşımış.

brunello cuccinelli hayatı
1995, Brunello Cuccinelli reklam kampanyası

Kreasyonları İtalya'da popülerlik kazanmaya başladığında, şirketini çok daha büyük bir ölçeğe taşıma vizyonuna sahip olduğunu anlıyoruz. Kadınlar için renkli kaşmir pazarında bir boşluk buluyor, 20 yılını kadınlara lüks kaliteli kaşmir sağlamak için harcamış. 1990'larda iş insanlarına yönelik ürün yelpazesinde erkekler için koleksiyon çıkarıyor.1998'de yılda 200.000 kaşmir kazak satmaya başlamış.

Fakat bunu sadece bir başlangıç olarak görüyor. Müşterilerin İtalya'dan ustalıkla yapılan kaşmir fikrine ilgi göstermesiyle, Amerika'da oldukça dikkat çekmeye başlamış ve sadece altı yıl içinde şirketi 2013'e kadar 450 milyon euro civarında şaşırtıcı bir gelir elde ediyor.


Ancak kesin olan bir şey var ki, son derece başarılı iş adamı köklerine sadık kalıyor. Şirket merkezi ve fabrikaları çoğunlukla Solemeo'da olmak üzere; büyüdüğü 14. yüzyıldan kalma mezrada yer alıyor, Cucinelli yıllar boyunca binlerce yerel insana iş sağladı ve son yirmi yılda mezranın çoğunu restore ederek topluma inanılmaz şekillerde geri verdi. Solomeo, ailesinin, iş dünyasının ve manevi hayatının özünü temsil ettiği için Brunello'nun kalbinin derinliklerinde yatıyor.

İtalyanların en büyük özellikleri güzelliğe ve duygulara önem veriyor olmaları, anıları bir sonraki nesle aktarma konusunda çok hassaslar.

Bölgedeki birçok ortaçağ binasını restore etmiş, Sanat ve El Sanatları Okulu'nun yanı sıra mezranın tarihini vurgulayan oyunlar, konserler ve bale gösterilerine ev sahipliği yapan Rönesans tarzı bir açık hava tiyatrosu olan Theatre Cucinelli'yi kurmuştur.


2018 yılında Cucinelli, “İnsan Onuruna Övgü” başlıklı bir anıtın açılışını yaptı. Beş metre yüksekliğindeki anıt, traverten blokları kullanılarak eski bir tekniğe göre inşa edilmiş. Bu yapının evrensel doğasını ifade etmek için, dünyanın beş kıtasının adı her kemerin altında yine bronz olarak listelenmiş: AMERİKA, AVRUPA, AFRİKA, ASYA, OKYANUSYA. Afrika, insanın orijinalliğini anmak için bir merkez inşa etmiş. Bu ikonik dönüm noktası, yüzyıllar boyunca sürecek ve bu mezrada kutlanan sanat ve zanaatları ve bunların Brunello Cucinelli dünyasıyla olan bağlantılarını temsil edecek şekilde tasarlanmış.


Şirketin bugünkü değeri:

Brunello Cucinelli SpA'yı 1978'de İtalyan parası eşdeğeri yaklaşık 550$ ile kurdu; Brunello Cucinelli SpA'nın ilk halka arzından sonra kişisel net değeri 1 milyar doları aştı. Haziran 2021'de Brunello Cucinelli S.p.A.'nın %50,05 hissesine sahip olması nedeniyle Brunello'nun kişisel net değeri yaklaşık 2,2 milyar dolar. 2018'de Cucinelli, 100 milyon hayır kurumuna bağışlamak için hisselerinin %6'sını satmaya karar verdi. Şirketi, Umbria'daki birçok sanat eserini restore ettiği ve yaşadığı ve şirketinin bulunduğu Solomeo kasabası çevresinde birçok arazi satın aldığı hayır kurumlarına kârın yaklaşık %20'sini veriyor.Ve günümüze geldiği noktada onca birikim ve başarı sonucunda, Brunello hayata bakış açısını 10 madde de bizlerle şöyle anlatıyor:


Yaşam ve İş İçin İdeallerim; On Kural I. Toprak Ana'yı seviyor ve saygı duyuyoruz: Toprağımızı doğaya göre işliyoruz ve meyvelerini en büyük armağanı olarak kabul ediyoruz. II. Gerekenden veya doğal olandan daha fazla kaynak kullanmıyoruz. Evreni dikkatli kullanırız. III. Her zaman yaratılışın sadık ve sevgi dolu koruyucuları olarak hareket ederiz. IV. İnsanların ahlaki ve ekonomik onuruna inanıyoruz. V. Çalışma sırasında adil kârlılığı ve kâr ile topluma geri verme arasındaki uyumu destekleriz. VI. Adil çalışma ve insan mahremiyeti arasında uyum ararız. VII. Atalarımızı anıyoruz. Bize yasalara saygı duymayı öğrettiler ve hikayemiz onların sözleriyle yazılmış. VIII. Evrenselliğe inanırız ve tüm medeniyetlere büyük saygı göstererek hareket ederiz. IX. Zamanımızın en iyisini deneyimlemek için adil değişimi memnuniyetle karşılıyoruz. X. Biz gençleri severiz ve onları bekleyen parlak bir geleceğin umudunu ve hayalini onlara aktarırız. Toprak Anamız Nazik İş Arkadaşlarıma,


Brunello Cuccinelli 

Tasarımcı, Kreatif Danışman Benan Bal'dan randevu talep edebilirsiniz.


0 comments

댓글


bottom of page