top of page
Blog: Blog2

İtalyan erkekleri Neden bu kadar iyi giyiniyor?

Dünyaya nam salmış italyan erkek stili, neden bu kadar iyi? Bu kültürü nasıl oluşturmuşlar?

Mr.Cuccinelli


Bir italyana bu soruyu yöneltirseniz "bizim kültürümüzde her şeyden önce güzellik gelir" diyecektir. Böyle bir cevaptan sonra yüzünüzde hafif bir tebessüm oluşmaya başlar ve sonrasında kökeninin nerden geldiğini merak etmeye başlarsınız.

Size kısaca özetlemem gerekirse, güzelliğin kökeni;

Rönesans

İtalya rönesans sonrası her konuda dünyaya yön vermeyi başarmış bir toplum. Önce paraya hakim olmuşlar, ekonomi canlanmış ve yeni kazançlar elde etmişler. Rönesans dönemi yazar, düşünür, mimar ve birçok güzel sanatlar alanında, günümüze kadar ulaşan dahiyane sanatçılar yetişmiş.


Hümanizmin ortaya çıktığı bu dönemde; insan güçlü bir varlıktır ve başarabilir düşüncesi hakim olmuş. Gerçek güzelliğe odaklanılmış. Yer yüzünün çok güzel, ilgi çekici ve araştırılmaya değer olduğunu savunmuşlar.


İşte bu noktadan sonra her konuda güzelliğe, estetiğe önem veren yeni bir toplum inşa edilmiş. Güzelliğe olan inanç burada kilit bir noktayı temsil ediyor.


Günümüzde İtalya'nın bu kadar popüler olmasının sebepleri rönesansın gücünden kaynaklanıyor. Moda, yeme içme, turizm, mimari ve tasarımın şehri İtalya.


Mesleğim dolayısıyla İtalya'nın farklı yerlerine çok fazla seyahat ettim. Ağırlıkta moda üzerine olan bu seyahatlerim genellikle büyük hayranlıkla sonuçlandı. Özellikle yılda iki kez katıldığımız Pitti UOMO fuarında tam bir giyim şöleni yaşanıyor. Bir gün fırsatınız olursa İtalya seyahatinizi tam bu tarihlerde Floransa'dan geçecek şekilde planlayın, etkilenmemek mümkün değil.


Güzellik anlayışını benimsemiş olmaları, bugüne gelindiğinde mimari, sanat, tasarım ve giyim alanında saygıyı hak ettikleri bir noktaya yerleştirmiş onları.


 

*Rönesans, 15. yüzyılda İtalya’da başlayan bu aydınlanma dönemi Dünya’nın bilim, sanat, arkeoloji, tarih, edebiyat, insan sevgisi (hümanizm), kültür ve daha birçok alanda geliştiği bir dönemdir.

0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page