top of page
Blog: Blog2

Stephen Curry oyunu ile bize ne anlatıyor?

Çok atan çok kazanır mı?. Dümdüz bakarsak kesinlike en çok golü atan, en çok basketi atan, en çok kazanandır diyebiliriz.


360 derece gözleri açık, son dönemin en iyi oyun kurucusu, mükemmel asistleri ve saliseler içinde verdiği kararlar şok etkisi yaratıyor. Dört kişilik savunma arasından geçen kıvrak turnikeleriyle heyecanımızı doruklara taşırken, maçın son dönemecinde saha ortasından attığı basketleri rakip takım tarafından savunulmaz hale geliyor. Oynadığı tüm oyunların kaderini değiştiren multi yetenekli oyuncu Stephen Curry.Son dönemin en çok kazanan oyuncuların başında yer alan Stephen Curry'i sadece 5 dakika izlediğinizde oyunun her alanında aksiyon içinde olduğunu görüyorsunuz. Tartışmasız İzlemesi en keyifli oyunculardan bir tanesi. 45milyon dolarlık anlaşması ile 2021 yılının en değerli basketbol oyuncusu olduğunu biliyor muydunuz?


Basketbol oyununda, değer skalası kaç asist, kaç basket , kaç rebound skoru yaptığı bir oyuncunun değerini belirler. Sadece skorer olmanın bir keyfli olduğunu düşünen var mı aranızda? Eğer sadece sonuç peşindeyseniz evet size zevk verebilir. Ama süreçten keyif alan ve skoru sadece kendine görmeyen bir oyuncu iseniz lider olarak kazanırsınız.


Günlük hayatta kurduğumuz oyun da bunun bir benzeri değil mi? Taşları aynı bu şekilde diziyoruz, hayat skorumuzda yaptığımız tüm hareketlerin sonucu bize geri dönen bir mekanizma gibi. Tabi burada takım arkadaşlarını seçmek en önemli noktalardan biri oluyor. Boşa en yakın 5 arkadaşının ortalamasısın denmiyor. Oyuncularını doğru seçersen kazanan sen oluyorsun, aynı şekilde yanlış seçersen de kaybeden olmak son derece kolay.


Tutku, strateji, aksiyon, duygu yönetimi, oyun kurucu özelliklerini geliştiren insanların genel anlamda başarılı olduğunu görüyoruz. Tabi başarı ve kazanmak sizin için sadece maddiyat ise bu sizin için geçerli değil. :)


Geçtiğimiz haftasonuna Lewis Hamilton Max Verstappen arasındaki çekişme de bunun bir başka örneği gördük. İzlemekten zevk aldığımız her ne varsa güdüsel olarak içimizdeki kazanma duygusunu tetikliyor. İzlemek dışında hayatına bu disiplini entegre edenlerin yıldızının parladığını görebiliyoruz.


Yıldızı parlamak: maneviyatla daha çok ilgili, verdikçe alan bir mekanizma gibi düşünebilirsiniz. Sadece alma odaklıysanız, enerjiniz kararmaya başlar. Çevrenize bakın; sadece maddi kazanca sahip olan kişilerin kaba, umursamaz, acımasız olma ihtimali yüksekken. Maneviyatının farkında olan kişilerin daha parlak ve adaletli olduğunu görebilirsiniz.


Takım oyunu önemlidir. Bizi öteye taşır. Bilgiyi paylaştıkça gelişiriz. Kendime saklı bir yaşam beni kısır döngüde tutar. Gelişmez ve geliştiremeyiz. Kalbimizi ve aklımızı açtığımız aksiyon ve enerji dolu olduğumuz günler dilerim.


0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page