top of page
Blog: Blog2

Minimalist mi, Maksimalist misiniz?

Moda dünyası bu iki akımı aynı anda, aynı dönemde bir arada görmedi.

Moda tarihinde belli akımlar vardır, çok net ve keskindir. Dünya tarihine baktığımızda kültürler kendi toplumlarını belli çerçevelerde belli kurallarla şekillendirmişlerdir. Statü ve hiyerarşiye göre giyim kuralları artık geride kaldı. Son 50 yıldır durum çok farklı.

18 yy statü temsilleri

Moda, tam bu noktada bize çok şey anlatıyor.

21.yy görsellik, teknoloji, sağlık ve güzellik çağı olarak tanımlanabilir. Sosyal medya ve iletişim araçları Z kuşağını baştan şekillendirdi. Dünya nesli yeni bir form alıyor. Kimileri demokratik olmayı önemserken, bazı liberallerin radikalleşen yönlerini görmeye başladık. Farklılıklar çoğaldı ve herkes sesini duyurmaya başladı. Kısacası kültür karmaşası çağındayız.

Gucci, 20

Peki bu duruma Çılgın görsellik çağı diyebilirmiyiz? Gayet tabi , son on yılda dünya kültürleri birbirine karıştı. Artık herkes istediği ne varsa kuralsız ve zamansızca giyiyor. Bu durumu, maksimalizim olarak tanımlayabiliriz.

Diğer yanda, çok fazla bilgi ve görselliğe maruz kalan kişiler, tüketim çılgınlığına dur dediler. Yeni bir akım başladı, bunun adı da minimalizm.

Peki ya siz hangisine yakın hissediyorsunuz? İhtiyaç duyduğunuz giyim alışkanlıkları neler?

Ermenigildo Zegna, 21

Erkek giyiminde sadeliğe ulaşmak en zor konu başlıklarından biri olmuştur. Bir çoğumuz iyi ve etkili dolaba sahip olmak isteriz ama nasıl mesai harcayacağımızı tam olarak bilemeyiz. En sık yapılan hatalardan biri en son trendleri en iyi markalardan satın alıp yüzlerce ürünle eve gitmek ya da tam tersi ilgisiz kalıp sıradan bir görünüme sahip olmak.

Bunu dengelemek için marka, kalıp bilgisine sahip olmak ve kendinize en uygun ürünleri seçmekte fayda var.


Eğer sade ve minimal olmayı sevenlerdenseniz modern erkek stillerine mutlaka göz atın.


Creative Director: Benan Bal / Yazı: Benan Bal / Fotoğraf: Can Karaca"Stil Danışmanı / Tasarımcı Benan Bal ve diğer ekip arkadaşlarımızdan hizmet almak için randevu talebinde bulunabilirsiniz."

 

Comments


bottom of page